» » » » Google mobil destekli sitelere öncelik verecek

Google mobil destekli sitelere öncelik verecek

marika
marika 27-02-2015, 19:46
Google, resmi blogundan yayınladığı duyuruyla arama algoritmasını, mobil uyumlu web sitelerini daha üst sıralarda çıkmasını sağlayacak şekilde 21 Nisan’da değiştiriyor. Buna paralel olarak mobil uygulamaların içindeki sayfalar da bundan böyle arama sonuçlarında listelenmeye başlayacak.

Şirketin yapacağı bu değişiklikle birlikte mobil arama sonuçları tüm dünyada değişecek. Burada çok önemli olan nokta, mobile yüzde 100 uyumlu web sitelerinin arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkacak ve bir sitenin tamamen mobil uyumlu olmasının arama sonuçlarındaki sıralamasını ve puanını direkt olarak etkileyecek olması. Daha öncesinde şirket modern akıllı telefonlarla uyumlu web sitelerini mobil arama sonuçlarında dikkate alıyordu ve kullanıcılara gösteriyordu. Yapılacak bu algoritma değişikliği ile direkt olarak mobil uyumlu ve kullanıcı dostu olarak tasarlanmış siteler arama sonuçlarından olumlu yönde etkilenecekler ve daha üst sıralarda listelenecekler. Web sitenizin Google kuralları çerçevesinde ne kadar uyumlu olduğunu test edebilir ve mobil kullanılabilirlik raporuyla daha da iyileştirebilirsiniz.

Bir değişiklikte mobil uygulamaların sahip olduğu içeriklerin mobil arama sonuçlarına dahil edilmesi yönünde olacak. 21 Nisan tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde Google, mobil uygulamaların içerisinde “deep link” olarak adlandırılan yöntem ile oluşturulan içeriklere ait sayfaları arama sonuçlarına dahil edecek. Mobil deep link ile mobil uygulamaların içerisinde yer alan sayfalar kendilerine ait özel bir URL’e sahip oluyorlar. Google’da deep link ile oluşturulan bu sayfalara ait linkleri mobil arama sonuçlarına dahil edecek. Mobil uygulamanız içerisinde deep link’i nasıl kullanacağını ise yine Google ayrıntılı şekilde anlatmış.


Bu yüzden DLE'nin smartphone özelliğini aktif etmediyseniz mutlaka ediniz.

kaynak: http://webrazzi.com/2015/02/27/google-arama-sonuclarini-mobil-oncelikli-olarak-degistiriyor/
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
0
otomasyoncu7 11 Mart 2015 20:35
@cepkutusu, Mustafaya Katılıyorum. DLE'nin mobil uyumlu tema çeşitliliği yok denecek kadar az.
0
cepkutusu 28 Şubat 2015 01:39
ilk yorum benden gelsin:

Bence DLE Smartphone alanında bol bol temaya ihtiyacı var... En az 5 farklı sağlam tema olması gerektiğini düşünüyorum.
deneme bonusu veren siteler