WP To DLE Betiği

rnajans
rnajans 30-11-2014, 21:15
Merhaba arkadaşlar,
Bir müşterim wordpress sitesini DLE ye taşımak istiyor ancak bu sitenin veritabanınıda taşımamız gerekiyor. Daha önce Tayfun ERBİLEN dle to wp betği yazmıştı. Bu betiğin tersi işlem yapabilecek bir betik, script var mı acaba? Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar olursa çok iyi olur. Yıllardır çözüm sunulamayan bir problem bu.
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
0
dlestarter 4 Aralık 2014 04:55
all you need is
- have wordpress on your root
- install DLE in subdomain
- upload file wordrpess-dle-converter.php to root ofr your site
- run http://your-site.com/wordrpess-dle-converter.php
- fill in all information to specify all information
That's all you will need
0
rnajans 4 Aralık 2014 00:46
@dlestarter, thanks,
I don't know run this file. Can you help me?
0
dlestarter 2 Aralık 2014 22:22
Alıntı: rnajans
Are you tested Wordpress 4.x for DLE 10.x version ?
Like I mentioned previously, we never tested it with wp 4.x because while we helped that user, wp 4 wasn't released yet, and we had tested with DLE 9.x not 10.x, but if you read my advice in my comment, I would recommend you convert to dle 9.x and then run upgrade dle 9.x to 10.x after the conversion is done...and I know for fact that if you convert to DLE 9.8 and newer then you will definitely have many problems due to database structures were changed...but if you provide database copy or setup demo for testing before you actually convert your server database then I can test, maybe MarZoChi can help you even mroe effectively because he's programer and expert in DLE and php so he cna find solution if problem accors, not to mention, I am quite busy like him lately, will be difficult for free time...
0
rnajans 2 Aralık 2014 22:09
@dlestarter, hi, firsty thank you for help,
Are you tested Wordpress 4.x for DLE 10.x version ? Thanks for answers.
0
dlestarter 2 Aralık 2014 07:00
Please use this Wordpress => DLE converter
http://www.dlestarter.com/forum/showtopic/320-wordpress-to-datalife-engine-c
onversion/findpost-2410

I would recommend install DLE older version like 9.x and then upgrade to latest DLE version after the conversion is successful. In the past we have been successfully converted Wordpress 2.6.x and 3.x, have not tested on 4.x yet, in the other hands on DLE sid we have not tested this on any DLE 10.x either, but what we have done in the past was wordpress 2.6.x and 3.x to DLE 9.3-9.6, so my advice would be convert your wordpress to DLE 9.2 or 9.3 then upgrade 9.2/9.3 to 10.3 after conversion is complete. If you need any helps let us know.

Good luck
0
rnajans 1 Aralık 2014 02:36
Birde Tayfun erbilenin yazdığı dle den wp ye geçiş betiği var onuda paylaşıyorum. Bu betiği tersine çalıştırmakda belki yeterli olacaktır.

 http://www.dleshopping.net/dletowp.rar 
0
rnajans 1 Aralık 2014 01:37
Bir php dosyası buldum ingilizce sitelerden. Konuyla ilgili arkadaşlar belkde bu dosyadaki birkaç düzenleme ile gerçekten işe yarar birşey yapabilirler. Dosya linki aşağıda..

 http://www.dleshopping.net/1.rar 


En kısa sürede sorun çözülür inşallah.
0
Özkan 1 Aralık 2014 00:50
Merhaba;
Ben bu sorunu daha önce DLE Hakkındaki Sorunlarım hakkında bahsetmiştim. Tam ve Detaylı bir yanıt alamadım. Maalesef bende sorunu sabır diyerek bir sıfırdan DLE kurdum. Teker Teker elimle wordpress sitesinden konuları DLE ye taşıdım. Maalesef daha tamamlıyamadım. Şimdi resimleri konulara ekliyorum. Ama işi yarıladım. Anlıyacağınız BOT bir hayal. Aslında kodlamadan anlayan arkadaşların en fazla 2 gününü alır. Maalesef uğraşmıyorlar. Uğraşmış olsalar çoğu insanlar Wordpress' den DLE' ye yatay geçiş yaparlar. DLE kullanıcısı çoğalır. Tema ve bilgi alışverişi olur. Fakat bu konu ile kimse ilgilenmiyor! Benim yöntemi kullansın. Şu anlık bir çözüm yok!
deneme bonusu