» » » » Site projeniz hangi alanla ve içerikle alakalı olmalı?

Site projeniz hangi alanla ve içerikle alakalı olmalı?

marika
marika 24-08-2014, 03:17
Türkiye'de yapılan DLE siteleri ekseriyeti crack programlar, illegal paylaşımlar üzerine oluyor hep. Bunlardan doğru düzgün hit alanları da çok az. Hit alanları da yasal içerik olmadığından para kazandıracak reklam bulma sıkıntısı yaşamaktadır.

Sitenizi yaparken seçeceğiz alan ve sitenizin yapısı çok önemli. Sürdürülebilirliği olmayan, ileride kar getirmeyecek, yapmayı düşündüğünüz alanda büyük rakiplerinizin olacağı siteler açmamanızı tavsiye derim. İngilizce içerikle bir site yapabilirseniz rakibiniz çok fazla olacaksa da özel bir alanla ilgili yapacağınız küçük bir site bile emekler sonucunda türkçe 10 kat hiti olan bir site kadar kazandırabilir.

Alana karar verdikten sonra önem vereceğiniz en önemli şey ise içerik meselesidir. İçeriği kaliteli şekilde oluşturabilir, insanların o alanla ilgili aradıklarını tam karşılayabilirseniz sitenizi tutturabilirsiniz ancak. Kopya içerikle site yapma olayı bitmiştir artık. Seçeceğiniz alanla ilgili otorite siteleri ve google aramalarında sık arananları incelemeden içerik girmeye başlamayınız sitenize.

Örneğin genel haber sitesi yapmanın hiç bir anlamı yok. Ancak bir ilçe yada belde için (il içinde değil) açmanız mantıklı olabilir. Orta büyüklükteki bir ilçe için yapacağınız haber sitesi yerel esnaflardan gelir getirebilir. 2 arkadaşım var. Bu şekilde sitesi olan ve kazanan.

Eğitim üzerine siteler güzel hit getirebilir. Genel bir eğitim içeriğinden ziyade daha spesifik bir alanı seçerek site yapmayı düşününüz. Örneğin, "fizik", "kimya", "matematik", "ortaokul fen", "lise matematik", "biyoloji soruları" gibi. Bunlardan birisinin üzerine yönelmeniz hem işi kotarabilmenizi hemde seçtiğiniz alanda dah iyi bir yarış içine girebilmenizi sağlar. İçerik yaratma konusu üzerine çalışmalısınız.

Genel İlan sitesi yapmakta çok mantıklı olmayacaktır. En büyük rakipler bu alandadır. Ancak güvendiğiniz ve alanında potansiyeli olan ve yapılmamış ilan siteleri yapabilirsiniz. Örneğin, araç sahiplerinin ellerinde bulunan fazla aksesuarları satabileceği bir ilan sitesi ya da öğrencilerin ders notlarını ekleyerek satmalarını sağlayacak ilan siteleri yapılabilir.

Seçeceğiniz alanı nasıl belirleyebilirsiniz?
Aklınıza bi ilan sitesi alanı geldi diyelim google'a düşündüğünüz alanın temel kelimeleri ile arama yaptınız ve birerbir alakalı onlarca site olduğunuz gördünüz. O zaman o alandan vazgeçebilirsiniz. Bu duruma bir örnek vermek gerekirse; "evden eve nakliyat" alanı. 100'ler ce site vardır googleda. Bu alanı seçmek çok mantıksız olacaktır. Ancak bulunduğunuz il ile ilgili böyle bir site yoksa ve ilinizde potansiyel varsa düşünülebilir.

Bu örnekler uzayıp gider.Bu işe yeni heves edenler için yardımcı olmuştur umarım.


Son olarak bir örnek başarı hikayesi bitirelim. Alttaki yazıda bahsedilen site petarkadas.com sitesidir. 7-8 yıl boyunca çok fazla bir yol alamayan site sahibi aldığı bi gazla yazıda anlatılanları yaparak bir ay içinde 25.000 tl kazandığını anlatmıştır.

http://www.etohum.com/bir-ay-icinde-nasil-25-bin-tllik-satis-yaptim
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
0
marika 10 Eylül 2015 15:57
Eğer işe yeni başladıysanız "Counter Strike" genel içerikli bir site yerine "Counter-Strike: Global Offensive" üzerine bir site yapmak daha mantıklı tabi.
0
bartuceylan 10 Eylül 2015 15:12
Counter Strike: GO içerikli bir web sitesi projesine başladım. Araştırdım ama bu türde bir site Türkiye'de yok. Umarım karşıma rakip çıkmaz :)
0
marika 8 Eylül 2014 16:03
evet Ömer haber sitesi işi zor iş.

Ayrıca şunu açıkça belirtmediysem söyleyeyim: bu bahsettiğim durumlar yeni başlayanlar için geçerlidir.

Kendine güvenen deneyimi olan kişiler yeter ki azmetsin bir çok alanda kafaya oynayabilirler.
0
Ömer 4 Eylül 2014 03:06
@marika, haber sitesi açma ayrı bir dert. O yayınlanan haberler için ödeme yapılması gerekiyor. Haberler sana haber ajanslarından vs gönderiliyor, bir sürü olay var. Baştan bulaşmamak gerekiyor :D
0
marika 28 Ağustos 2014 18:46
İşe yeni başladınız bir site fikri aklınıza geldi. Sitenin ana konusunu google'da aradınız ve arama sonuçlarının üstünde yer alan 3 reklam bölümü ve sağ sütundaki 8 reklam bölümünün hepside google adwords reklamları ile doluysa o site fikrinden vazgeçmelisiniz. belay
0
marika 26 Ağustos 2014 21:13
@Ömer, buna bir örnek; haber sitesi olabilir. Çünkü iyi çalışan botlarınız yoksa (botlar sürekli sorun çıkarırılar) manuel haber girmenin geleceği yok.
Haber siteleri güncel olması gerektiği için, bireysel bir kişinin bunu sürdürebilmesi çok zor.
0
Ömer 26 Ağustos 2014 18:31
"Sürdürebilirliği olmayan site açmamak" ince bir detay. Eline sağlık
3 779
MaRZoCHi 24 Ağustos 2014 15:17
@marika, Güzel bir anlatım olmuş. Elinize sağlık.
Devamını bekliyoruz..

--------------------
deneme bonusu