» » » » DLE Eklenti Yönetimi

DLE Eklenti Yönetimi

MaRZoCHi
MaRZoCHi Kurucu 3-08-2018, 16:27
DLE 13.0 ile eklenen en önemli özellik olan "Eklenti Sistemi" kullanarak nasıl eklenti yüklenir?

Hali hazırda kullandığım kurulum sistemine benzer, hatta aynı altyapıyı kullanan kendine özgü bu sistem ile eklenti yüklemek, güncellemek, kaldırma işlemleri daha kolay yapılabilecek. Fikir olarak düşündüğüm ve başladığım bir sistemdi aslında. DLE'nin resmi olarak eklemesi çok iyi oldu. Geliştiricilere fazla önem vermeyen bir sistemden gelmesi ayrı bir önem arz ediyor :)

Artık kendi yapımım olan modül ve eklentilerde bu sistemi kullanacağım. Bana göre 1-2 eksik noktası var. Bir hata bildirimi de yaptım bu süreçte. Sonraki DLE sürümünde bu sisteme birkaç özellik daha ekleneceğini düşünüyorum.

Modüllerin yeni sürümlerini uyarlamaya başladım. AJAX kısmında da köklü bir değişiklik var. Bundan dolayı işlemler biraz uzuyor.
Şimdilik 3 adet modül uyarlaması tamamlandı. Bunun için nasıl yüklenileceğine ait bir bilgilendirme konusu açmak istedim.

DLE 13.0 Eklenti Nasıl Yüklenir
1) İlk olarak Shop kısmından indirdiğiniz DLE 13.0 uyumlu modülü zip dosyası olarak (çıkarmadan) hazır bulundurun.
2) Admin panelinize girin ve Tüm Bölümler > Eklentileri Yönet sayfasına gelin
3) Eklenti yükle butonuna tıklayın

4) Açılan pencerede ilk olarak Dosya seç ardından, indirdiğiniz modülü zip dosyası olarak seçin ve Eklenti yükle butonuna tıklayın.

Modül bu şekilde kurulmuş olacaktır. Eğer sürüm uyumsuzluğu varsa bunu bildirecektir ve modülü kurmayacaktır. Eğer kurulumda belirtildiği gibi bulamadığı bir kod olursa yine hata verecektir. Buna veritabanı işlemleri de dahil.

Sistem işleyiş olarak;
- Tüm eklentilerdeki dosya işlemlerine bakıyor. Her dosya için birden fazla işlem olabilir ve bir dosya birkaç modül tarafından düzenlenmesi gerekli olabilir.
- Bu dosyayı kopyalarak engine/cache/system/plugins/ klasöründe bir kopyasını oluşturuyor ve tüm düzenlemeler buradaki dosyada yapılıyor. Eklentiyi kapattığınızda başka modül tarafından kullanılmıyor ise dosya siliniyor.
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
0
ramooo19 3 Ocak 2019 18:49
malesef sosyal medya facebook ve twitter gibi siteler forum ve bilgi paylaşım sitelerini baya etkiledi eskisi gibi forum ve vb. siteler artık giren çıkan olmuyor  :(
3 779
MaRZoCHi 4 Ağustos 2018 13:35
@Evan⁠ çok geç kalındı bunun için. Dediğin gibi site falan da kalmadı artık Ruslarda. Ben de yavaştan uzaklaşıyorum.. Daha açık olarak destek vermedikleri sürece daha da azalacak geliştirici sayısı.
Zaten satın alan kalmadı. DLE ile yeni site açan sayısı da düşüyor :) Hayırlısı..

--------------------
0
Evan 3 Ağustos 2018 20:11
Bu eklenti yönetimi çok güzel olmuş. Her defasında sürüm yükseltirken tek tek dosyalarla uğraşmak yerine yaptığım tüm değişiklikleri sisteme entegre ettim ve başarılı bir şekilde çalışıyor. Ancak geliştiricilerden gördüğüm kadarıyla bir sen, bir Sander bir de PunPun kalmış. Eskiden haftada iki üç içerik çıkardı en az şimdi tema bile yayınlamıyor geliştiriciler. Biraz toparlasa iyi olacak aslında sistem.
deneme bonusu veren siteler